Folkmusikhuset - Skeppis

Folkmusikhuset Skeppis

Ideell folkmusikförening

Bonus event & öppen scen

  Workshop    konsert    dans   

 skivsläpp    spel till dans

Ideellt arrangerat. 
Arrrangeras av eventgruppen med samarbetspartner.

Eventguide

Oppen scen infopng

Hur går skeppis öppen scen till?

FMH startar upp detta koncept för att kunna erbjuda musikskolelever, folkmusikstudenter, proffesionella- och amatörkonstellationer en plats att göra provspelningar. Ideella event, där gästande artister kan t.ex. ha skivsläpp, boksläpp med mera!

Öppen scen upplägg (Söndagskvällar): 

Konsert: 19:00 – 20:00.  Sal: Tackelkammaren.

Spel till dans: 21:00 – 21:30. Sal: Segelsömmar.

Välkommen med förslag på en grupp och skicka in via eventkontakt (längst ned på denna sida). Se även aktuellt program nedan!
Kalender bonus eventVT

Hur går skeppis bonusevent till?

Varje termin finns det möjlighet att arrangera ideella bonusevent hos oss. Konsert, workshops, musikmöten, dansspel, skivsläpp, boksläpp med mera. Hur går det till att arrangeras detta hos oss?

Bonus event upplägg (Söndagskvällar): 

Huvudtid (konsert 1h): 19:00 – 20:00. Sal: Tackelkammare. 

Alt. Huvudtid (workshop/möten 1h): 17:00 – 18:00. Sal: Tackelkammare.

Ytterligare tid (dansspel 30min): 20:00 – 21:00. Sal: Segelsömmar.

Välkommen med förslag på event och skicka in via eventkontakt (längst ned på denna sida). Se även aktuellt program nedan!

Aktuellt HT 2026

Kalender bonus event2
Eventgruppen tar nu emot förslag för öppen scen och bonusevent för hösten 2026!

Lediga datum finns. Först till kvarn!

Bonusevent webb

Dansspel med studentspelmanslag!

Stockholms förenta studentspelmanslag gästar oss på skeppis våravslutning den 31 maj för att tillsammans spela till dans för första gången. Gratis inträde. Välkomna!
 
Kongliga Folquet är Kungliga tekniska högskolans studentspelmanslag som spelar både traditionell och nyskapad folkmusik. Lagets mål är att vara en mötesplats för musikintresserade studenter i Stockholm. STUNS är Stockholms universitets studentspelmanslag., som vill främja ett levande, kravlöst folkmusikliv på campus för alla folkmusikintresserade studenter oavsett bakgrund och erfarenhet. 

Bonuseventet arrangeras i samarbete mellan eventgruppen och STUNS med Kongliga Folquet.

Eventupplägg:
20:30 – Spel till dans (Segelsömmarsalen)
21:30 – Jam (Tackelkammaren) 

Eventkontakt

eventgrupp

Vem arrangerar öppen scen & bonusevent?

Föreningen består av många arbetsgrupper som arbetar ideellt med att ordna till flera aktiviteter. För våra bonusevent och öppen scen är det eventgruppen, som vi kan tacka för att både spel- och dansfolk kan få möjlighet att visa upp sig på en öppen scen och prova sina vingar. Eventen arrangeras ideellt och i samband med detta kan du som artist även sälja skivor, böcker, merch med mera!
Ansv. – Bengt Kjellberg (vänster)
Medlem – Martin Engström (höger)
Eventgruppen tar löpande emot förslag!
Rulla till toppen